Cumhuriyet ve BirGün gündeme getirdi, Külliye yalanladı… Menzil’e baskın… Konu: Bin yüz depremzede çocuk

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ofisine bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, yeni bültenini yayınladı.

BirGün ve Cumhuriyet gazetelerinin “Menzil Cemaati’ne teslim edilen depremzede çocuklar” haberlerine yalanlama geldi.

BirGün muhabiri İsmail Arı’nın imzasını taşıyan bu haberi, Cumhuriyet gazetesi de şu ifadelerle yayınladı: “Türkiye’deki en yaygın dinsel yapılanmalardan biri olan Menzil cemaati, Adıyaman’da aynı adlı köyde 1100 depremzede çocuğun bulunduğunu açıkladı, çocuklara ‘tekbir işareti’ yaptırdığı görüntüleri paylaştı.

Deprem felaketinde en fazla yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Adıyaman’da 2 bin 300’den fazla bina yıkıldı, 4 bin 600 kişi ise yaşamını yitirdi. Felakette yakınlarını kaybeden çocukların ise çeşitli dinsel yapılanmalara bağlı dernek ve vakıflara teslim edildiğine dair birçok iddia dile getirilmişti. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Menzil köyünden gelen görüntüler de iddiaları doğrular nitelikte oldu.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kahta’da cemaatle aynı adlı köyde, Buhara Evleri adı verilen 41 bloktan oluşan bin daire inşa edildi. Cemaat, köydeki bu yapılarda toplam 7 bin 100 yetişkin depremzede ile 2 binin üzerinde çocuğun “misafir edildiğini” açıkladı. Yapılan son açıklamaya göre de Menzil Köyü’nde hâlâ 3 bin 850 yetişkin ile bin 1100 çocuk bulunuyor.”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, haberi yalanladı ve şu açıklamayı yaptı:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan, ‘Bin 100 depremzede çocuk Menzil Cemaati’ne teslim’ iddiası doğru değildir.

HAKİKAT: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı birimler, haberler üzerine Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Menzil köyüne giderek incelemelerde bulunmuştur.

Yapılan incelemeler neticesinde, iddiaya konu köyde refakatsiz depremzede çocuk bulunmadığı, köydeki depremzede çocukların aileleriyle birlikte oldukları ve devlet korumasına muhtaç herhangi bir çocuğun bulunmadığı tespit edilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir