“Mermi kovanı” polemiği: Şentop ve Çelik’ten Akşener’e tepki

Partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’na kurşun isabet etmesine tepki gösterdi. Akşener eline aldığı kovanla konuştu.

Akşener’in elinde mermi kovanıyla yaptığı konuşmaya TBMM Genel Başkanı Mustafa Şentop ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tepki gösterdi.

ŞENTOP: GAZİ MECLİS MERMİLERİN, SİLAHIN DEĞİL, SÖZÜN, FİKRİN YERİDİR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüde gerçekleştirdiği eyleme ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şentop, “Bugün bir grup toplantısında, bir genel başkanın, kürsüden elindeki mermileri yere atarak yaptığı şovla vermek istediği mesaj, millet iradesine yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Hangi amaçla, hangi bağlamda, neye dikkat çekmek için olursa olsun milli iradenin kalbi, milletin sinesi olan Gazi Meclis, mermilerin, silahın değil, sözün, fikrin yeridir. Gazi Meclis’in mekanları darbe dönemleri dışında mermilerin, silahların mekanı olmamıştır; asla olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Şov amacıyla dahi olsa yapılan hareketi esefle kınadığını belirten Şentop, “Toplumsal her türlü sorunun çözüm yolu olan siyasette ve siyasetin kalbi olan Meclis’te şiddet vasıtası olan bir nesnenin propaganda için umuma teşhir edilmesi; TBMM’nin ekranlarda ve satırlarda ‘mermi’ kavramıyla yan yana getirilmesi her şeyden önce siyasete ve Meclis’e büyük zarar verir. Bu noktada en büyük hassasiyeti göstermesi gerekenler ise şüphesiz milletvekillerimiz ve siyasi partilerimizin genel başkanlarıdır. Herkesi, özellikle seçimlere yaklaştığımız bu hassas süreçte, Meclis’in saygınlığına yakışır şekilde hareket etmeye davet ediyorum.” açıklamasında bulundu.

ÇELİK: MECLİS’TE KURŞUN SERGİSİ TEHDİTTİR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, grup toplantısında yaptığı konuşma üzerinden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i eleştirdi.

Kürsüden kurşun göstermenin tehdit olduğunu söyleyen Çelik, “İYİ Parti’nin grup toplantısında Sayın Akşener’in kullandığı üslup, bunu üzülerek söylüyorum son yıllardaki en yakışıksız ifadeleri olmuştur. Sayın Kılıçdaroğlu da Sayın Akşener’i tebrik etmiş, bu yakışıksızlığa çifte destek olmuştur. Argo tabirlerle bağırıp, çağırarak, saldırgan üslup haline, son yıllarda gördüğümüz en yakışıksız konuşmaya şahit olmak zorunda kaldık.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir