Fransa’da cinsiyet eşitsizliği: ‘Kadınlar yıl sonuna kadar ücretsiz çalışacak’

Fransa’da toplumsal cinsiyet temelli ücret eşitsizliği nedeniyle kadınların yıl sonuna kadar ‘ücretsiz çalışacağı’ hesaplandı. Her yıl işçi kadınların erkek işçilere göre daha az maaş alması nedeniyle ücretsiz çalışmış gibi sayılacağı tarihi tespit eden Les Glorieusus bu yılki tarihi 6 Kasım saat 11.25 olarak açıkladı.

‘KADINLAR ÜCRETSİZ ÇALIŞMIŞ GİBİ SAYILACAK’

AA’nın aktardığına göre, site, bu tarihin tespiti için Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) işçi erkek ve kadınlar arasındaki maaş farkına ilişkin verilerini kullanarak bunun ne kadar çalışma zamanına denk geldiğini hesaplıyor.

Sitenin bu yıl için yayımladığı bültende, Fransa’da kadınların 6 Kasım Pazartesi günü saat 11.25’ten itibaren, yıl sonuna kadar ücretsiz çalışmış gibi sayılacağı ifade edildi ve maaş eşitsizliğinin sona ermesi için öneriler sunuldu.

EUROSTAT: KADINLAR ERKEKLERDEN YÜZDE 15,4 AZ KAZANIYOR

Sitenin bülteninde, şirketlere, kamu sübvansiyonlarına ve vergi avantajlarına erişimin, işçi erkek ve kadınların maaş eşitliği şartına bağlanması istendi. Çoğunluğu kadınlardan oluşan düşük ücretli meslek gruplarının maaşlarının artırılması da talep edilen bültende, doğum izinlerinin zorunlu ve iki ebeveyn için de eşit olması çağrısı yapıldı.

Sitenin sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından yapılan paylaşımda da şu ifadelere yer verildi: “Fransa’da bugün kadınlar yıl sonuna kadar ücretsiz çalışmaya başlıyor. Tam olarak 56 gün, yani erkeklerin maaş almaya devam edeceği gün sayısı kadar.”

Eurostat verilerine göre, Fransa’da 2021’de kadınlar, erkek işçilerden yüzde 15,4 daha az kazanıyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir