İsrail Genelkurmay Başkanı: Ortadoğu’nun her tarafına ulaşabilecek güçteyiz

AA

İsrail’in Gazze’ye yönelik zulmü sürerken, İsrail’den bölgeye yönelik açıklamalar gelmeyede devam ediyor.

İsrail ordusunun açıklamasına göre İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail’in güneyindeki Nevatim Üssü’nde F-35 “Adir” savaş uçaklarının bulunduğu 140. Filo karargahını ziyaretinde konuştu.

“Bu üs Ortadoğu’nun her yerine ulaşabilecek güçtedir”

İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana Şeridi’ne yönelik sürdürdüğü saldırıların bir ayı geride bıraktığını kaydeden Halevi, bu sürede “Hamas’a sert darbeler vurduklarını” iddia etti.

Halevi, Gazze dışında “diğer bölgelerdeki” tehditlere karşı da harekete geçmeye hazır olduklarını ifade ederek, “Bu üs Ortadoğu’nun her yerine ulaşabilecek güçtedir.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarda 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’si kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü, en az 25 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 160 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir