İsrail hükümetinde silah kavgası: Şeker gibi dağıtıyorsunuz

 İsrail’de üst düzey emniyet yetkilisi, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in “gerekli kriterleri” gözetmeden İsrailli sivilleri silahlandırma kampanyasına tepki göstererek görevinden istifa etti.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Ben-Gvir’in başında bulunduğu Ulusal Güvenlik Bakanlığına bağlı Ateşli Silahlar Şube Müdürü Yisrael Avisher, Ben-Gvir’in kriter gözetmeden İsrailli sivillere silah dağıtma politikasına tepki göstererek istifasını sundu.

Avisher, geçen hafta İsrail Meclisinde yapılan bir oturumda, İsrail’deki Yahudi vatandaşlarına silah ruhsatı çıkarılmasını sağlamak için liyakati olmayan kişilerin Bakanlığa görevli olarak atandığını duyurdu.

Ulusal Güvenlik Bakanlığında 6 yıl görev yaptıktan sonra 2020’de Ateşli Silahlar Şube Müdürü görevine getirilen Avisher, “Bakan Itamar Ben-Gvir’e yakın bazı isimlerin yasal yetkileri olmaksızın bazı silah ruhsatı başvurularını onayladığını” belirtti.

Ben-Gvir’in ofis personelinin, normalde en az bir ay olması gerekirken, sadece bir günlük eğitim alarak geçici “ruhsatlandırma yetkilisi” olarak atandıklarına işaret eden Avisher, silah ruhsatlarının, bunun için gerekli kriterleri karşılamayan kişilere verildiğini vurguladı.

ŞEKER GİBİ SİLAH DAĞITIYORLAR

Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey bir güvenlik yetkilisi de, bu durumun “felakete davetiye çıkardığını” belirterek, “Şeker gibi silah dağıtıyorlar. Silah ruhsatı çocuk oyunu değildir. Bakanlıkta neredeyse hiçbir denetim yok.” ifadelerini kullandı.

Muhalefetteki Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi Milletveki Yoav Segalovitz de Bakan Ben-Gvir’e tepki gösterdi.

Segalovitz, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bakan Ben-Gvir, hükümet gücünü kullanarak kamu görevlilerini terörize ediyor.” ifadelerini kullandı. Segalovitz, Ben-Gvir hakkında “görevi kötüye kullanma suçunda cezai soruşturma başlatılması” gerektiğini belirtti.

BEN GVİR’İN SİLAHLANDIRMA ISRARI SÜRÜYOR

Öte yandan yüzbinlerce İsrailli sivili ve yerleşimciyi silahlandırma kampanyası ile gündeme gelen Bakan Ben-Gvir, Avisher’e tepki göstererek İsraillilere silah dağıtma konusunda taviz vermeyeceğini duyurdu.

Filistinlilere karşı ırkçı ve ayrımcı söylemleri ve Yahudi üstünlükçü siyasetiyle tanınan Ben-Gvir, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail vatandaşlarına silah dağıtımı konusundaki politikasının net ve sürekli olduğunu” ifade etti.

Ben-Gvir, şunları kaydetti:

“Bu politikayı uygulamaya devam etmeyenler, bu ve benzeri departmanlarda sol kesimin saldırılarının baskısıyla karşı karşıya kalanlar, İsrail savaştayken ve kriterleri karşılayan mümkün olduğu kadar çok sayıda vatandaşın silahlandırılması gerektiği bu zamanda Ateşli Silahlar Şubesinin Müdürü olarak göreve devam edemezler. İsrail savaşta: Konseptin dışına çıkmalıyız!”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir