Petrol Devi Ülke, OPEC’ten ayrılmaya karar verdi

Angola, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) ayrılma kararı kaldı. Angola Maden Kaynakları, Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Diamantino Azevedo yaptığı açıklamada, Angola’nın OPEC’ten ayrılacağını çünkü söz konusu örgütün ülkesinin çıkarlarına hizmet etmediğini belirterek, daha fazla ayrıntı vermedi.

Örgütün yaklaşık yüzde 4’lük üretimi Angola’dan

Angola’nın kararının ardından petrol fiyatları TSİ 15.50 itibarıyla varil başına 1 doların üzerinde düşüşle 78,50 dolara geriledi. OPEC’e 2007 yılında katılan Angola, tüm örgüt için 28 milyon varil olan günlük petrol üretimine kıyasla günde yaklaşık 1,1 milyon varil petrol üretiyor. Bu rakam Angola’nın örgütün yaklaşık yüzde 4’lük bir üretimini kapsadığını ortaya koyuyor.

Angola, geçtiğimiz ay OPEC’in gelecek yıl için üretim kotasını düşürme kararını protesto etmişti. Angola’nın OPEC Temsilcisi Estevao Pedro ise, ülkesinin örgütün gelecek yıl için belirlediği hedeften memnun olmadığını ve buna uymayı planlamadıklarını aktarmıştı. Afrika’nın üretim kotaları konusundaki anlaşmazlıklar daha önce OPEC+ grubunun toplantısının ertelenmesine yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir