Son Dakika! Guterres: Tüm üyeler karara uymak zorunda!

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 125 gündür devam ediyor. İsrail’in kısıtlamaları ve saldırıları nedeniyle insani krizin tehlikeli seviyelere ulaştığı bölgede, bombardıman nedeniyle can kaybı günden güne artıyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 125 gündür devam eden saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 27 bin 840’a, yaralıların sayısı ise 67 bin 317’ye yükseldi.

BM UYARDI: SAVAŞ SUÇU SAYARIZ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 125 gündür devam ederken, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail’in Gazze ile arasında bir “tampon bölge” oluşturma girişiminin savaş suçu teşkil edebileceği uyarısında bulundu.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nde İsrail-Gazze sınırına bir kilometre mesafedeki tüm binaları yıktığının ve bir “tampon bölge” oluşturmak amacıyla bölgeyi temizlediğinin bildirildiğini aktaran Türk, İsrail yetkililerine, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin 53. Maddesi’nin “işgalci güç tarafından özel kişilere ait mülkiyetlerin askeri operasyonların bu tür imhayı gerekli kıldığı durumlar dışında” imha edilmesini yasakladığını anımsattı.

Türk, genel güvenlik amacıyla tampon bölge oluşturmak için yapılan yıkımların, uluslararası insancıl hukukta yer alan “sınırlı askeri operasyonlar” istisnasıyla uyumlu görünmediğine işaret ederek, “Ayrıca, askeri gereklilikle haklı gösterilmeyen, hukuka aykırı ve sebepsizce gerçekleştirilen geniş kapsamlı mülk imhası, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin ciddi ihlali ve bir savaş suçu anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

Ekim 2023’ün sonlarından bu yana çatışma bölgelerindeki konutlar, okullar ve üniversiteler de dahil sivil ve diğer altyapıların İsrail ordusunca geniş çapta tahrip edildiğini ve yıkıldığını kayıtlara geçirdiklerini vurgulayan Türk, bu tür yıkımların Gazze’nin kuzeyi ve ortasında, son haftalarda ise güneydeki Han Yunus’ta yaşandığının altını çizdi.

Türk, “İsrail, sivil altyapının bu kadar kapsamlı şekilde tahrip edilmesi için ikna edici nedenler sunmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Evlerin ve diğer temel sivil altyapıların bu şekilde tahrip edilmesinin, düşmanlıkların artmasının yanı sıra bu bölgelerde yaşayan toplulukların yerinden edilmesine neden olduğunu ve bu bölgelere geri dönüşleri hedef aldığını belirten Türk, sivillerin zorla yerinden edilmesinin de savaş suçu teşkil edebileceğini İsrailli yetkililere hatırlattı.

GUTERRES: “TÜM ÜYELER KARARLARA UYMAK ZORUNDA”

BM Genel Sekreteri Guterres, Uluslararası Adalet Divanının kararlarını tümüyle desteklediklerini ve tüm üyelerin kararlara uymak zorunda olduğunu vurguladı.

Guterres, BM Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Askeri operasyonlardan kaynaklanan ölüm ve yıkımın yanı sıra, açlık ve hastalık da Gazze’deki Filistinlileri etkiliyor.” diyen Guterres, “bazı sınırlı adımlara rağmen insani yardım operasyonlarının erişiminin engellendiğini, geciktirildiğini ve hedef alındığını” belirtti.

Genel Sekreter Guterres, Gazze’ye yardım taşıyan BM konvoylarından birinin bu hafta başında İsrail donanma topçularının ateş açması sonucu hasar gördüğü bilgisini paylaşarak, ocak ayında Gazze’nin kuzeyine gönderilmesi planlanan 61 yardım konvoyundan sadece 10’unun varış noktasına ulaşabildiğini kaydetti.

Guterres, “Açık olalım. İnsani erişimin engellenmesi, sivillere yönelik insani yardımın engellenmesi anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

İSRAİLÎN “REFAH’A ODAKLANMASINDAN”  DUYDUĞU ENDİŞEYİ DİLE GETİRDİ

BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze’deki Filistinlilerin İsrail saldırıları sonucu sıkıştığı Refah bölgesindeki nüfus yoğunluğuna ve sorunlara değindi.

Guterres, “İsrail ordusunun, Gazze’deki nüfusun sıkıştığı Refah’a odaklandığı yönündeki raporlardan dolayı özellikle endişe duyuyorum. Gidecek hiçbir yerleri yok ve umutları yok.” diye konuştu.

Refah’ta insanların geçici barınaklarda, sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi verdiğine dikkati çeken Guterres, “Derhal insani ateşkese ihtiyaç var. Tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

UAD KARARINA VURGU

BM Genel Sekreteri Guterres, Uluslararası Adalet Divanının (UAD), Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasında İsrail’e karşı geçici tedbir kararı vermesine ilişkin soruya cevaben, UAD’nin kararlarını tümüyle desteklediklerini ve tüm üyelerin kararlara uymak zorunda olduğunu belirtti.

UAD’nin aynı zamanda kararlar uygulanmazsa harekete geçme kabiliyetine de inancının tam olduğunu dile getiren Guterres, Gazze halkıyla ise tam dayanışma içinde olduğunu ve acilen insani ateşkes çağrısı yapmaya devam edeceğini dile getirdi.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU’DAN YENİ KATLİAM SİNYALİ! 1.5 MİLYON KİŞİNİN SIĞINDIĞI REFAH HEDEFTE

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mısır sınırında yer alan ve İsrail’in saldırılarından kaçan yaklaşık 1.5 milyon kişinin sığındığı Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarının işaretini verdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir